ОУ „Јосип Броз Тито“ - Валандово

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Јосип Броз Тито“ (официјално: Основно општинско училиште „Јосип Броз Тито“ - Валандово; скратено: ООУ „Јосип Броз Тито“) — централно основно училиште во градот Валандово.[1][2]

Јосип Броз Тито

Поглед на училиштето
Поглед на училиштето
Место
Општина: Општина Валандово
Наречено по: Јосип Броз Тито
Нас. место: Валандово
Адреса: Ул. „6 Ноември“ бб, Валандово
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1945 (1945)
Директор: Младен Костадинов
Број на ученици: 352 (2023/24)
Настава на: македонски и турски
Контактни информации
Мреж. место https://ooujbt.edu.mk/
Е-пошта ou_valandovo@yahoo.com
Телефон 034/382-079
Факс 034/382-079

Училиштето е именувано по југословенскиот државник и претседател Јосип Броз Тито.

Историја

уреди

Училиштето започнало со работа во 1945 година, а денешниот објект во градот Валандово е изграден во 1980 година.[3]

Настава

уреди

Во училиштето наставата се изведува на турски и македонски наставен јазик.[3]

Подрачни училишта

уреди

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

Познати личности кои учеле во ова училиште

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „За нас“. ООУ „Јосип Броз Тито“. Посетено на 20 јануари 2024.
  2. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. 3,0 3,1 „Годишна програма 2023/24“. ООУ „Јосип Броз Тито“. Посетено на 20 јануари 2024.

Надворешни врски

уреди

41°18′58″N 22°33′33″E / 41.31611° СГШ; 22.55917° ИГД / 41.31611; 22.55917