ПУ „Даме Груев“ - Брајковци

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Даме Груев“ - Брајковци; скратено: ПООУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Брајковци, претставува единка на училиштето „Јосип Броз Тито“ од градот Валандово.[2]

Даме Груев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Валандово
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Брајковци
Адреса: с. Брајковци
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1945
Број на ученици: 47 (2023/24)[1]
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

Местоположба уреди

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Брајковци, на самиот крај од селото, на патот за селото Балинци.

Историја уреди

Училиштето било изградено во 1992 година.[1]

Градба уреди

Објектот е обновен. Површината на објектот е 323 метри квадратни и се загрева со пелети.[1]

Настава уреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[1]

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Годишна програма за учебната 2023/24 г. ООУ „Јосип Броз Тито" - Валандово“. ОУ „Јосип Броз Тито“ - Валандово. август 2023 г. Посетено на 20 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „За нас“. ООУ „Јосип Броз Тито“. Посетено на 20 јануари 2024.

41°17′30″N 22°31′14″E / 41.29167° СГШ; 22.52056° ИГД / 41.29167; 22.52056