Нојбург (Мекленбург)

Нојбург (германски: Neuburg) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Нојбург
Нојбург (Мекленбург) is located in Германија
Нојбург (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојбург
Градоначалник Јоахим Ханебек
Основни податоци
Површина 43,89 км2
Надм. височина 41 м
Население 2.104 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23974
Повик. бр. 038426
Портал www.amt-neuburg.de
Местоположба на Нојбург во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°57′N 11°35′E / 53.950° СГШ; 11.583° ИГД / 53.950; 11.583Координати: 53°57′N 11°35′E / 53.950° СГШ; 11.583° ИГД / 53.950; 11.583

НаводиУреди