Ново Село (Леринско)

историско село во Леринско, Егејска Македонија

Ново Село, Новоселско, Ветко Ново Село или Горно Новоселско (грчки: Νέα Κώμη, Неја Коми; до 1926 г. Νόβο Σέλο, Ново Село или Νοβοσέλι, Новосели[1]) - раселено село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Суровичево, во областа Западна Македонија. Најверојатно селото било растурено за време на Првата светска војна[2].

Ново Село
Νέα Κώμη
Ново Село is located in Грција
Ново Село
Ново Село
Местоположба во областа
Врапчин is located in Суровичево (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Врапчин
Местоположба на Ново Село во општината Суровичево и областа Западна Македонија
Координати: 40°39′N 21°39′E / 40.650° N; 21.650° E / 40.650; 21.650Координати: 40°39′N 21°39′E / 40.650° N; 21.650° E / 40.650; 21.650
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаСуровичево
Општ. единицаЕлевиш
Надм. вис.&10000000000000580000000580 м
Население (1920)
 • ВкупноРастурено во Првата светска војна
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Ново Село е сместено на самиот самиот пат од Сорович до Кајлари. Селото се наоѓа на надморска висина од 580 м.

ИсторијаУреди

За време на Османлиското Царство оваа населба била чифлигарска сопственост на некој бег. Милоевиќ ја спомнува како Ветко Ново Село.

Селото најверојатно било растурено во текот Првата светска војна[2].

ДемографијаУреди

Според К’нчов на оваа чифлигарска населба работеле 120 Роми, а Милоевиќ пишува дека селото имало 5 турски куќи. Во пописот од 1920 година не се споменува, а во оној од 1928 година регистрирани се 13 жители, само мажи што укажува дека ова било имот на кој работеле мажи од околните села. Движењето на населениото по години е следното[2]:

  • 1913 - 32 жители
  • 1920 - не се спомнува
  • 1928 - 13 жители (само мажи)

НаводиУреди

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νοβοσέλο --Νέα Κώμη
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 166.

Надворешни врскиУреди