Нобиц (германски: Nobitz) е општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Нобиц
Грб на Нобиц
Нобиц is located in Германија
Нобиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Месни единици 15
Градоначалник Хендрик Лебе (СДП)
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 179 м
Население 7.276 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 260 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04603
Повик. бр. 03447 / 034494
Портал www.nobitz.de
Местоположба на Нобиц во рамките на округот Алтенбург
Карта
Координати 50°58′0″N 12°29′0″E / 50.96667° N; 12.48333° E / 50.96667; 12.48333Координати: 50°58′0″N 12°29′0″E / 50.96667° N; 12.48333° E / 50.96667; 12.48333
Црква во Нобиц

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)