Ниметал

општина во Германија

Ниметал (германски: Niemetal) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Ниметал
Евангелистичка црква во Имбзен
Евангелистичка црква во Имбзен
Грб на Ниметал
Ниметал is located in Германија
Ниметал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Месни единици 4
Градоначалник Клаус Хајнеман
Основни податоци
Површина 28,5 км2
Надм. височина 279 м
Население 1.500 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.niemetal.de
Местоположба на Ниметал во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°30′N 9°43′E / 51.500° N; 9.717° E / 51.500; 9.717Координати: 51°30′N 9°43′E / 51.500° N; 9.717° E / 51.500; 9.717

Општината се состои од четири единици: Елерсхаузен, Имбзен, Левенхаген и Фарлозен.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди