Николчо Илијев

Николчо Илијев (р. 1958 година, Кочани, СР Македонија) — актуелен градоначалник на Општина Кочани. На функцијата бил избран на локалните избори во октомври 2017 година како натпартиски кандидат предложен од коалицијата што ја предводела политичката партија СДСМ. Функцијата ја презел на 25 октомври 2017 година.[1]

Николчо Илијев
Nikolco Ilijev.jpg
Градоначалник на Општина Кочани
На должноста
25 октомври 2017 – во служба
Претходник Ратко Димитровски
Лични податоци
Роден(а) 20 септември 1958 (1958-09-20) (61 г.)
Кочани, Flag of Macedonia (1944–1946).svg СР Македонија
Партија натпартиски поддржан од СДСМ
Установа Универзитет „Св. Кирил и Методиј“
Професија економист

ЖивотописУреди

Николчо Илијев е дипломиран економист, приватен стопанственик, основач и управител на текстилната компанија “ИНТ“ - Кочани. Работното искуство го поминал на струката како раководител на неколку претпријатија, меѓу кои и на „Винка АД“ – Виница. Зборува германски јазик. Оженет е и татко на две полнолетни деца.

НаводиУреди

  1. "Доделени уверенијата на градоначалникот и на членовите на Советот на Општина Кочани". Општина Кочани. 25 октомври 2017. Посетено на 02-12-2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди