Никола Бакрачески

политичар

Никола Бакрачески (роден на 18 ноември 1970 година)[2] — градоначалник на Општина Охрид во периодот од 2013 до 2017 година. По професија е интервентен кардиолог. Средно образование завршил во гимназијата „Св. Климент Охридски“ - Охрид. Со високо образование се стекнал на Медицински факултет - Скопје, а таму ја одбранил и својата докторска дисертација во 2011 година. Пред да ја преземе градоначалничката функција бил директор на Кардиолошкиот завод од Охрид.[3] Тој како личност е комуникативен, ентузијаст, флексибилен и прилагодлив на средината.

Никола Бакрачески
Градоначалник на Охрид
На должноста
2013[1] – 2017
Претходник Александар Петрески
Наследник Јован Стојаноски
Лични податоци
Роден(а) 18 ноември 1970
Радожда
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Професија Кардиохирург
Вероисповед Православен христијанин

НаводиУреди

  1. „Биографија за Никола Бакрачески“. Посетено на 24 март 2013.
  2. „Информатор за Никола Бакрачески“. Посетено на 11 март 2013.
  3. „Никола Бакрачески за Охрид Магазин“. Посетено на 10 јануари 2011.

Надворешни врскиУреди