Никола Арсеновиќ

Никола Арсеновиќ (1823 – 18 јули 1887) бил српски кројач и илустратор на народни носии; постхумно наречен „југословенски етнограф“. По професија кројач, тој започнал да ги слика народните носии за време неговите патувања.

Никола Арсеновиќ
Автопортрет
Роден(а)1823
Ретфала, Кралство Славонија, Австриска империја
(денес Хрватска)
Починал(а)18 јули 1887 (возраст 64–65)
Белград, Кралство Србија
(денес Србија)

ЖивотописУреди

Бил роден во Ретфала, близу Осиек, во 1823,[1] област која била дел од Кралството Славонија во Австриската империја (денес дел од Хрватска).

Завршил училиште во Осиек, по што одлучил да стане кројач.[2] Како млад, патувал во Пешта и Виена, за да го усоврши занаетот, а потоа и во Париз и во Германија.[2] По 7 години се вратил и се населил во Вуковар, каде се оженил и отворил голем кројачки дуќан.[2] Освен народни носии, шиел униформи за воените офицери, и облека за клерот и граѓанството.[2]

Починал во Белград, на 18 јули 1887.[1] Тој бил Југославист, и самиот се нарекувал Југословен.

WorkУреди

  • Nikola Arsenović (1930). Југословенска народна ношња. Етнографски музеј у Београду.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Gavrilović 2004, p. 37
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Gavrilović 2004, p. 38

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди