Николај Младенов (роден на 5 мај 1972 во Варна) е бугарски политичар и министер за надворешни работи на Бугарија од 2010 до 28 јануари 2013 година.. Претходно, во текот на својата политичка кариера бил пратеник во Европскиот парламент и министер за одбрана.

Николај Младенов
Министер за надворешни работи
На должноста
2010–2013
Претходник Румјана Желева
Наследник Марин Рајков
Член на Европскиот Парламент
На должноста
2007–2009
Лични податоци
Роден(а) Nikolay Evtimov Mladenov
Националност Бугарин
Установа Универзитет за национална и светска економија

Тој бил внук на борци против фашизмот и капитализмот[1][2][3]. Своето средно образование го завршил во Софија. Учествувал во комунистичкото движење Комсомола. Во 1995 година завршил на УНСС Меѓународно право, а следната година се стекнал со магистерски степан на образование.

Во 2002 година бил избран за член на Националниот совет на партијата Сојуз на Демократски сили, а подоцна станал потпарол на партијата. Во 2004 станал заменик-претседател на партијата, на која функција се задржал до 2005 кога си поднел оставка. По формирањето на ГЕРБ, тој станал кандидат за пратеник во Европскиот парламент. По ова, станал министер за одбрана на земјата.

Наводи Уреди

  1. Ангелов, Красимир (2010). „Николай Младенов е новият външен министър“. dnes.bg. Посетено на 10 јули 2011. Николай Младенов – роден е на 5 май 1972 г. в София – син и внук на активни борци против фашизма и капитализма; влезе в парламента като седесар, после стана евродепутат от ГЕРБ.
  2. „Николай Младенов“. dir.bg. Архивирано од изворникот на 2014-02-21. Посетено на 10 јули 2011. Николай Младенов е роден на 5 май 1972 г. Той е син и внук на активни борци против фашизма и капитализма.
  3. Готев, Георги (2011). „Комунизъм = фашизъм, така ли?“. duma.bg. duma. Архивирано од изворникот на 2012-01-30. Посетено на 10 јули 2011. Точно преди Коледа Европейската комисия отряза мераците на група от шест външни министри на страни-членки на ЕС, които бяха поискали от нея да предложи законодателство, приравняващо престъпленията на комунизма с тези на фашизма. Вече се досещате, че сред тях е Николай Младенов, външен министър на България, който впрочем е от род на активни борци.