Нидерштригис (германски: Niederstriegis) — поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Росвајн.[1]

Нидерштригис
Место во Росвајн
Црква во Нидерштригис
Црква во Нидерштригис
Црква во Нидерштригис
Грб на Нидерштригис
Нидерштригис во рамките на Германија
Нидерштригис
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Росвајн
Основни податоци
Површина 14,73 км2
Надм. височина 249 м
Население 1.184  (31 декември 2011)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04741
Повик. бр. 03431
Портал www.niederstriegis.de
Координати 51°5′1″N 13°8′58″E / 51.08361° СГШ; 13.14944° ИГД / 51.08361; 13.14944

Наводи

уреди