Нидерцимерн

Нидерцимерн (германски: Niederzimmern) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија.

Нидерцимерн
Црква во Нидерцимерн
Црква во Нидерцимерн
Нидерцимерн is located in Германија
Нидерцимерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Граметал
Градоначалник Кристоф Шмит-Розе (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,23 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.055  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 036203
Портал www.vg-grammetal.de
Местоположба на Нидерцимерн во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 51°0′19″N 11°11′20″E / 51.00528° СГШ; 11.18889° ИГД / 51.00528; 11.18889Координати: 51°0′19″N 11°11′20″E / 51.00528° СГШ; 11.18889° ИГД / 51.00528; 11.18889

НаводиУреди