Недопирливите (филм)

Недопирливите е американски филм, во режија на Брајан Де Палма. Главните улоги ги толкуваат: Кевин Костнер, Роберт де Ниро, и Шон Конери.[1]

„Недопирливите“
Податотека:TheUntouchables.jpg
РежисерБрајан Де Палма
ПродуцентАрт Линсон
Главни улогиКевин Костнер
Чарлс Мартин Смит
Енди Гарсија
Роберт Де Ниро
Шон Конери
МузикаЕнио Мориконе
КинематографијаСтивен Х. Бурум
МонтажаЏералд Б. Гринберг
Бил Панкоу
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера2 јули, 1987
Времетраење119 минути
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$25 милиони
Бруто заработка$106.2 милиони

СодржинаУреди

Филмот претставува епска приказна за напорите на Елиот Нес, федерален агент од 1930-тите, за да го уапси најпознатиот мафијаш во историјата на Чикаго - Ал Капоне.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Антена, број 825, 17.4.2014, стр. 26.