Брајан де Палма (англиски јазик Brian De Palma); 11 септември 1940), полно име Брајан Расел Депалма (англиски јазик Brian Russell DePalma), е американси режисер, сценарист и монтажер. Неговата кариера трае повеќе од 40 години, а најпознат е по трилерите и хорорите, во кои спаѓаат „Кери“, „Обучена да убива“, „Лице со лузна“, „Карлитовиот пат“, „Нескршлив“ и „Невозможна мисија“.

Брајан де Палма
Роден(а)11 септември 1940
Њујорк,Њу Џерси,САД
Занимањережисер, сценарист и монтажер

Филмови

уреди
Филмови кои ги режирал Брајан де Палма
Год. Македонски назив Оригинален назив
1968. Убиство а ла Мод -{Murder a la Mod}-
1968. Поздрави -{Greetings}-
1969. Свадбена забава -{The Wedding Party}-
1969. Дионис '69 -{Dionysis '69}-
1970. Здраво, мама -{Hi, Mom!}-
1972. Запознај го својот зајак -{Get to Know Your Rabbit}-
1973. Сестри -{Sisters}-
1974. Фантомот од рајот -{Phantom of the Paradise}-
1976. Опсесија -{Obsession}-
1976. Кери -{Carrie}-
1978. Фурија -{The Fury}-
1980. Семејни филмови -{Home Movies}-
1980. Обучена да убива -{Dressed to Kill}-
1981. Blow Out -{Blow Out}-
1983. Лице со лузна -{Scarface}-
1984. Стриптиз на смртта -{Body Double}-
1986. Паметковци -{Wise Guys}-
1987. Недопирливи -{The Untouchables}-
1989. Жртви на војната -{Casualties of War}-
1990. Клади на суетите -{The Bonfire of the Vanities}-
1992. Raising Cain -{Raising Cain}-
1993. Карлитовиот пат -{Carlito's Way}-
1996. Невозможна мисија -{Mission: Impossible}-
1998. Змиски очи -{Snake Eyes}-
2000. Мисија на Марс -{Mission to Mars}-
2002. Фатална жена -{Femme Fatale}-
2006. Црната Далија -{The Black Dahlia}-
2007. Редактирано -{Redacted}-