Невис — остров во Карипското Море. Островот се наоѓа во близина на северниот крај на Малите Антили, на околу 350 км источно од Порторико и 80 км западно од Антигва. Невис има вкупна површина од 93 километри квадратну и главен град на островот е Чарлстаун. Службен јазик на островот е англискиот, со писменост на население од околу 98%. На Невис живеат околу 12.000 жители, воглавно Афроамериканци.

Невис
Oualie, Nevis
Знаме
Гесло"Земјата над себе"
ХимнаO Land of Beauty!
Кралска химнаGod Save the Queen
Местоположба на Невис
Главен градЧарлстаун
17°20′N 62°45′W / 17.333° СГШ; 62.750° ЗГД / 17.333; -62.750
Најголем град Чарлстаун
Службен јазик англиски
Демоним Невишанец
Уредување парламентарна федерална уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Премиер Џозеф Пари
 •  земник генерален гувернер Јустас Џон
 •  Претседател Марџори Мортон
Независност дел од Федерација Свети Кристофер и Невис 
 •  од Обединетото Кралство 19 септември 1983 
Површина
 •  Вкупна 93 км2 (207th)
Население
 •  Попис 2006 12,106[1] 
 •  Густина 130 жит/км2 ((нема рангирање))
БДП (ПКМ) проценка за 2009 г.
 •  Вкупен $726 милиони[2] 
 •  По жител $13,429[2] 
БДП (номинален) проценка за 2009 г.
 •  Вкупно $557 милиони[2] 
 •  По жител $10,315[2] 
ИЧР (2007) 0.825
многу висок
Валута Источнокарипски долар ($) (XCD)
Часовен појас -4 (UTC-4)
Датумски формат дд-мм-гггг
Се вози на лево
НДД .kn
Повик. бр. +1-869
1. Аеродром Венс В. Амори, IATA: NEV, ICAO: TKPN 4,002 ft. (1,220 м)
2. Карипски портал

Невис и соседниот остров Свети Кристофер ја сочинуваат федерацијата Свети Кристофер и Невис. Двата острова се одделени со канал кој е плиток и долг 3.22 км. Островот Невис има овална форма и во средината на островот се наоѓа вулкански врв наречен исто како и островот. На западниот и северен брег од островот има песочни плажи кои се составени од мешавина од бел корален песок и кафеав песок кој е од вулканско потекло. На островот има извори на свежа вода, како и на топла вода.

Потекло на поимот

уреди

Првичното име на островот било Оуалие (Oualie), име кое било дадено од народот Кариби и значи „земја на убави води“. Првите британски доселеници го именувале островот како Дулсина (Dulcina) што значи „сладок остров“. Името „Невис“ потекнува од шпанскиот јазик од името „Нуестра Сењора де лас Ниевес“ (Nuestra Señora de las Nieves) и значи „Нашата госпоѓа од снегот“. Ова име првпат се појавило на карта во 16 век.[3]

Административна поделба

уреди

Островот, административно, е поделен на пет парохии:

  1. Сент Џорџ Џинџерленд
  2. Сент Џејмс Винвард
  3. Сент Џон Фигтри
  4. Сент Пол Чарлстаун
  5. Сент Томас Лоуленд

Наводи

уреди
  1. Population number from the Ministry of Finance, Nevis Financial Services Development & Marketing Department, Quickfacts[мртва врска], retrieved 8 August 2006. For an older breakdown by parish, see the Statistics Department Nevis August 2002 table, used by IFLA/UNESCO in Country report on the public and school library sectors of Nevis Архивирано на 11 август 2007 г., subsection 5ii. Retrieved 8 August 2006.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Saint Kitts and Nevis“. International Monetary Fund. Посетено на 2010-04-21.
  3. Hubbard, Vincent K. (2002). Swords, Ships & Sugar: History of Nevis. Corvallis, Oregon: Premiere, ISBN 1-891519-05-0, pp. 20-23 (Captain Gilbert, Captain Smith), 25 (pearl diving), 41-44 (name Dulcina, treaty with Spain, first settlement), 69-70 (privateers, Captain Francis), 79-85 (slave trade, Royal African Company, Queen of the Caribees), 86-102 (Caribs), 113-120 (d'Iberville, buccaneers), 138-139 (Great Britain's wealth derived from West Indian sugar and slave trade, 1776 starvation), 194-195 (Alexandra Hospital), 211-223 (electricity, Anguilla in 1967, OECD blacklist).

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

17°09′N 62°35′W / 17.150° СГШ; 62.583° ЗГД / 17.150; -62.583