На Ридот (Штурово)

археолошко наоѓалиште во Македонија
На Ридот


Местоположба 41°40′50″N 22°28′36″E / 41.68056° СГШ; 22.47667° ИГД / 41.68056; 22.47667
Основни податоци
Место Штурово
Општина Радовиш
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

На Ридотархеолошко наоѓалиште во радовишкото село Штурово. Претставува средновековна некропола. На ридот над селото се наоѓаат гробови - тип циста, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 332, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069