Теона Стругар Митевска

македонска режисерка и продуцентка

Теона Стругар Митевска (родена 14 март 1974 во Скопје) — македонска режисерка и продуцентка. Нејзина сестра е глумицата Лабина Митевска. Теона заедно со нејзиниот брат и сестра Вук и Лабина ја водат семејната продукција Сестри и Брат Митевски.

Теона Стругар Митевска
Teona Strugar Mitevska Press Conference Berlinale 2017.jpg
Роден 14 март 1974 (1974-03-14) (48 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Занимање
режисер
продуцент
Роднини сестра Лабина Митевска

ФилмографијаУреди

РежисерУреди

НаградиУреди

Како убив светецУреди

  • Ротердам Филм Фестивал-Награда Тигар (номинација)
  • Брисел Филм Фестивал-Златен ирис (номинација)
  • Сарајево Филм Фестивал-Награда најдобар глумец на Милан Тоциновски

Јас сум од Титов ВелесУреди

  • 13ти Сарајево Филм Фестивал-Специјална награда на жирито
  • Филмскиот фестивал во Приштина -Награда за најдобра женска улога на Лабина Митевска
  • Филмскиот фестивал во Приштина-Специјална златна плакета за најдобар филм
  • 9ти филмски фесивал Лече,ИталијаСпецијалната награда на жирито за режисерката
  • 9ти филмски фесивал Лече,ИталијаНаграда за најдобар глумец на Лабина Митевска

Жената што ги избриша солзитеУреди

  • Монтенегро Филм Фестивал-Награда за најдобра камера

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2017-01-25. Посетено на 2017-01-25.