Нахтерштет (германски: Nachterstedt) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 15 јули 2009 е дел од градот Зеланд.

Нахтерштет
Дел во Зеланд
Грб на Нахтерштет
Нахтерштет is located in Германија
Нахтерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Зеланд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 94 м
Население 2.155  (31 декември 2006)
 - Густина 269 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06469
Повик. бр. 034741
Координати 51°48′8″N 11°20′7″E / 51.80222° N; 11.33528° E / 51.80222; 11.33528Координати: 51°48′8″N 11°20′7″E / 51.80222° N; 11.33528° E / 51.80222; 11.33528

Лизгање на насипот 2009Уреди

На 18 јули 2009, 350 метри долг дел од насипот во околината на езерото Конкордија се лизна во езерото. Две куќи, кои се наоѓале во околината, завршиле во езерото.

 
Лизгање на земјиштето во Нахтерштет во јули 2009

Надворешни врскиУреди