Мохау (Саксонија-Анхалт)

Мохау — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од градот Витенберг.

Мохау
Градски дел во Витенберг
Мохау (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Мохау (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Витенберг
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 134 м
Население 568  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06888
Повик. бр. 03491
Координати 51°56′N 12°41′E / 51.933° СГШ; 12.683° ИГД / 51.933; 12.683