Моринген (германски: Moringen) — мал град во округот Нортхајм, во јужниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Моринген
Градското собрание на Моринген
Градското собрание на Моринген
Градското собрание на Моринген
Грб на Моринген
Моринген во рамките на Германија
Моринген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Нортхајм
Градски единици 9
Градоначалник Хајке Милер-Оте (самостоен)
Основни податоци
Површина 82,25 км2
Надм. височина 137 - 457 м
Население 6.941 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOM
Пошт. бр. 37186
Повик. бр. 05554
Портал www.moringen.de
Местоположба на градот Моринген во рамките на округот Нортхајм
Карта
Карта
Координати 51°42′N 9°52′E / 51.700° СГШ; 9.867° ИГД / 51.700; 9.867Координати: 51°42′N 9°52′E / 51.700° СГШ; 9.867° ИГД / 51.700; 9.867

Градот се состои од самото средиште Моринген и осум околни села.

Географија уреди

Местоположба уреди

Моринген се наоѓа во јужниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, сместен во горниот тек на реката Море, која претставува западна притока на Лајне.

Градски единици уреди

 • Берензен
 • Бланкенхаген
 • Фределсло
 • Гросенроде
 • Лутербек
 • Моринген
 • Нинхаген
 • Олденроде
 • Тидингхаузен

Историја уреди

Градот и околните села биле основани пред околу илјада години.

Кон крајот на XIX век, во градот била изградена психијатриска болница. Во текот на Втората светска војна, болницата била испразнета и била користена како концентрациски камп „Моринген“. Денес, повторно работи како психијатриска установа.

Стопанство уреди

Меѓу поголемите претпријатија кои работат во околината е „Пилер“, произведувач на индустриски перки. Главната депонија за округот Нортхајм се наоѓа во Моринген.

Музеј уреди

 • Спомен-дом за кампот

Литература уреди

 • The Women's Camp in Moringen: A Memoir of Imprisonment in Nazi Germany 1936-1937

by Gabriele Herz (Author), Jane Caplan (Editor), Hildegard Herz (Translator), Howard Hartig (Translator). Berghahn Books (15 Nov 2005). ISBN 1-84545-077-9; ISBN 978-1-84545-077-9.

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди