Моравска бановина

Моравска бановина беше покраина (бановина) во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Се состоеше од делови на денешна Централна Србија и мал дел на Косово и беше именувана по реката Морава. Главен град беше Ниш.

Моравска бановина
Бановина на Кралство Југославија
1929–1941
Местоположба на Moravska banovina
Местоположба на Moravska banovina
Локација во Кралството Југославија
Главен град Ниш
Историја
 -  Основана 1929
 -  Укината 1941
Денес во Србија
Карта на Моравска бановина
Зградата која беше седиште на административниот центар, денес Универзитетот во Ниш (преден дел)
(гледано отстрана)

Граници

уреди

Според Уставот на Кралството Југославија од 1931 година,

Моравска бановина се граничи со Романија и Бугарија на север, областа Лужница на југ. Од оваа гледна точка јужната граница на бановината се простира до областите Лужница, Ниш, Добриќ, Прокупље, Косаница, реката Лаб и Вучитрн. Се спојува со Зетска бановина на местото каде граничат трите области: Вучитрн, Грачаница и Дреница.

Наводи

уреди

Поврзано

уреди

43°18′00″N 21°54′00″E / 43.3000° СГШ; 21.9000° ИГД / 43.3000; 21.9000