Мокра Гора (Ужице)

Мокра Гора е населено место во градот Ужице во областа Златибор. Според пописот од 2011 г. имало 549 жители. Името на селото го дал неговиот ага Мустај-бег од Прибој. Се зборувала дека таму останала да ноќева војска и сакале да запали оган да се стоплат со сурови дрва но не успевале да запалат оган па велеле: „Ама е оваа планина влажна“, па така и настанало името Мокра Гора.[1]

Поглед на Мокра Гора од Дрвенград

Географија

уреди

Мокра Гора се наоѓа на границата меѓу Тара и Златибор и на границата на Република Србија и Босна и Херцеговина. Се одликува со многу голема висинска разлика помеѓу најниската (надморска височина ~ 460) и највисоката кота (врвот на планината Тара - Збориште, надморска височина 1.544).

Таму се наоѓаат: црквата Вознесение, Кршање во Мокра Гора, црквата на Светиот пророк Илија во Мокра Гора, црквата Свети Јован Крстител на Мокра Гора, ОУ „Богосав Јанковиќ“ ИО Мокра Гора и Капелата во Марково Поле.

Овде се одржува манифестацијата Денови на татковината на Мокра Гора. Тука живеел Благоје Тошиќ, носителот на ѕвездата на Караѓорѓе со мечеви.

Економија

уреди

Индустрија

уреди

Долги години, една од најважните фабрики во Мокра Гора и во целиот регион Ужице била фабриката за хемиски производи Котроман. По распадот на Југославија, фабриката изгубила голем дел од својот пазар. Во средината на 1990-тите, Котроман не го заштитил правото на патент врз неколку од неговите најважни производи. Набрзо, многу инженери вработени во неа ја напуштиле фабриката и главно основале приватни фирми, па Котроман банкротирал.

Мокра Гора ја добила својата прва мини хидроцентрала Кршање, на реката Бел Рзав, со моќност од 200-300 киловати. Имплементацијата е во согласност со стратегијата за Зелена книга на ЕПС и во соработка со локалните актери. Договорот го потпишале тогашниот директор на Паркот на природата Мокра Гора, Емир Кустурица и градоначалникот на Ужице, Јован Марковиќ.[2]

Туризам

уреди

Шарганска осмица

уреди
 
Железничка станица Мокра Гора
 
Бела вода
 
L45H-097

Она што започнало како приватна иницијатива на група ентузијасти собрани околу здружението „Шарганска осмица“, се претворило во проект кој и вдахнал нов живот на Мокра Гора. Мокра Гора станала позната туристичка дестинација. Старата тесна пруга Белград - Сараево минувала низ Мокра Гора. Здружението „Шарганска осмица“ ја започнало идејата за реновирање на некогаш популарната Шарганска осмица, уникатна железничка рута со тесен колосек (760), која кога се гледа од воздух има форма на број осум. Денес, туристичка атракција, стариот парен воз Ќира, минува низ реновираниот дел од железницата од железничката станица во Мокра Гора до блиската станица во Шарган-Витаси.

Лековити извори

уреди

Во Мокра Гора има неколку десетици минерални извори. Поради фактот што Мокра Гора лежи на едно од најголемите наоѓалишта на железна руда богата со никел во Европа, повеќето извори имаат исклучително висока содржина на растворени јони. Неколку добро познати извори се лековити, но еден дел од изворот е токсичен. Најпознатиот од лековитите извори во Мокра Гора се вика Бела вода.

Дрвенград

уреди

Српскиот филмски режисер Емир Кустурица го создал етно-селото Дрвенград кај Мокра Гора, на ридот Меќавник.

Популација

уреди

Во Мокра Гора живеат 517 возрасни лица, а просечната возраст на населението е 46,2 години (43,4 за мажи и 48,8 за жени). Во населбата има 237 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,55.

Оваа населба е претежно населена со Срби (според пописот од 2002 г. години), а во последните три пописи бил забележан пад на населението.

Наводи

уреди
  1. Насеља и порекло становништва (књига 19), Српска краљевска академија
  2. Beta. „Gradi se mini elektrana na Mokroj Gori | Ekonomija“. Novosti.rs. Архивирано од изворникот на 2009-09-24. Посетено на 20. 1. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

уреди