Ужице е град во Западна Србија, во Златиборскиот округ. Се простира на брегот на реката Ѓетиња. Населението на општината изнесува 78,040, а во градот живеат 59,747.

Ужице
Ужице
Град
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Ужице
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 43°51′N 19°51′E / 43.850° СГШ; 19.850° ИГД / 43.850; 19.850
ДржаваСрбија
ОкругЗлатиборски
Населени места38
Управа
 • ГрадоначалникСаша Милошевиќ
Површина
 • Општина667 км2 (258 ми2)
Население (2011)
 • Град59.747
 • Општина78.040
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број31000
Повикувачки број+381 31
ТаблициUE
Мреж. местоgraduzice.org