Златибор ( Serbian Cyrillic pronounced [zlǎtibɔːr] ) е планински регион сместен во западниот дел на Србија .

Златибор
Златибор
Zlatibor ,park prirode ,Zlatibor,006.jpg
Највисока точка
Надм. вис.1496 м
Координати43°38′53″ N; 19°40′44″ E / 43.648° СГШ; 19.679° ИГД / 43.648; 19.679Координати: 43°38′53″ N; 19°40′44″ E / 43.648° СГШ; 19.679° ИГД / 43.648; 19.679
Друго имеЗлатибор
Географија
Златибор на интерактивна карта

Карта

МестоЗападна Србија
Матичен венецДинарски планини

Меѓу најпопуларните места во Србија за туризам, главните атракции на Златибор вклучуваат здравствен туризам, скијање и пешачење. [1] Најголемиот град во регионот е Ужице - сместен во подножјето на планината - додека поголемиот дел од областа припаѓа на општината Чајетина. Градот Златибор се менувал со текот на годините од група викендички на урбана локација со разновидни погодности. Ски-центарот Торник се наоѓа во областа.

Регионот Златибор е поделен на две општини, Чајетина и Ужице, додека двете се наоѓаат во областа Златибор . Пругата Белград-Бар поминува низ Златибор.

ИсторијаУреди

  1. „Zlatibor Pride Anniversary - 120 Years of Tourism“. Tourist Organization of Zlatibor. Посетено на 2016-01-19.