Шарганска осмица

Шарганската осмица (српски: Шарганска осмица, Šarganska osmica) е железничка пруга со тесен колосек во Србија, почнувајќи од селото Мокра Гора до станицата Шарган Витаси. Проширување во Вишеград во Република Српска, Босна и Херцеговина, било завршено на 28 август 2010. Се планирало железничката да се прошири до селото Кремна до крајот на 2011 и во 2013 да се прошири до градот Ужице.

Шарганска осмица
Šargan Eight Map-sr.svg
Мапа на железничката
Преглед
Последни станициМокра Гора
Шарган Витаси
Опслужување
Историја
Технички
Колосек760 мм (2 ст 5 78 in)

ИсторијаУреди

Поранешната источна босанска железничка со ширина 760 мм (2 ст 5 78 in) била важен дел од поранешната главна линија од Сараево до Белград и била затворена во 1974. Помеѓу 1999 и 2003 делот преку Шарганскиот премин бил повторно изграден од српското министерство за туризам и југословенската железница, сега српска железница, со голема помош од Емир Кустурица, славен филмски директор, чиј роден град Дрвенград е близу станицата на Шарганската осмица во Мокра Гора.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди