Железна Руда

Железни Руда (чешки: Železná Ruda, германски: Markt Eisenstein) — град во П’лзењскиот Крај на Чешка. Се наоѓа на планините Шумава, близу до границата со Баварија и германскиот град Баериш Ајзенштајн. Тој е еден од важните спортски и туристички центри на планините Шумава. Германското име на градот потекнува од средниот век, кога било пазар. Неговото германско население било протерано по 1945 година.

Железна Руда
Град
Železná Ruda, Ostrý, Svaroh, Jezerní hora a Špičák z ptačího pohledu.JPG
Знаме на Железна РудаГрб на Железна Руда
ДржаваЧешка Република
РегионП’лзењски
Делови
Површина
 • Вкупна79,79 км2 (3,081 ми2)
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2015-01-01)
 • Вкупно1.745
 • Густина0,22/км2 (0,57/ми2)
Мреж. местоhttps://www.zelezna-ruda.cz/

Географија и климаУреди

Железни Руда, лежејќи на див планински терен на надморска височина помеѓу 710 и 1.214 метри, е опкружен со густи зимзелени дрва. Неговата клима е студена и умереноконтинентална со умерено ладни, долги зими и ладни лета. Просечна температура во јули е 15.1 °C (59.2 °F) и просечната температура јануари е −4.2 °C (24.4 °F). Просечна годишна температура е 5.7 °C (42.3 °F) и има околу 967 мм врнежи.

Места на интересУреди

ПриродниУреди

Градот е опкружен со шуми и зелени планини. Постојат многу популарни туристички места, како што се езерата Черне и Чертово Езеро и врв Шпичак (1.202 м).

ИсторискиУреди

Историски места вклучуваат црквата Пана Марија (со купола од источен стил), катедралата на Света Барбора (светец на рудари) и Патот на Крстот. Локалниот музеј и информативен центар се наоѓаат во куќа, која во минатото била дом на добро познато семејство на производители на стакло. Има изложба на традиционално стакло, документи и фотографии во врска со историјата, достапна во текот на целата година.

ТехничкиУреди

Најдолгиот тунел за воз (1.747 m) во Чешка оди под врвот Шпичак.

СтопанствоУреди

Локалната економија е многу зависна од туризмот затоа што Шелезни Руда е еден од најпопуларните скијачки центри на Шумава, како и почетна точка за многу патувања со пешачење од обете страни на границата. Градот, исто така, се стекна со репутација како жариште за проституција уште од Велшката револуција.[1][2][3]

СообраќајУреди

Градот се наоѓа на железничката линија што води од П’лзењ и Клатови до граничната станица кај Баериш Ајзенштајн, по име Железни Руда-Алжбетин во Чешка. Оваа станица е поделена со националната граница помеѓу Чешката Република и Германија.

НаводиУреди