Благота

храна добиена од млеко
(Пренасочено од Млечни производи)

Благота[1][2] или млечни производипрехранбени производи кои содржат или се произведуваат од млекото на цицачите. Тие првенствено се произведуваат од цицачи како крави, биволици, кози, овци и камили.

Млечните производи се добиваат од млеко
Млечните производи и односите во производството

Покрај млекото, во исхраната на луѓето се користат и млечни производи, како што се:

Млечните производи често се произведуваат во домаќинствата, а индустрискиот или занаетчискиот објект каде што се произведуваат млечни производи се нарекува млекара.[5] Се консумираат ширум светот, со исклучок на поголемиот дел од Источна и Југоисточна Азија и делови од централна Африка.

Наводи

уреди
  1. „благота“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „благота“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Dairy | Clemson University, South Carolina“. www.clemson.edu. Архивирано од изворникот на 31. 12. 2016. Посетено на 11. 11. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  4. „Is Butter a Dairy Product, and Does it Contain Lactose?“. Authority Nutrition (англиски). 1. 7. 2016. Архивирано од изворникот на 28. 01. 2017. Посетено на 11. 11. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
  5. „Definition of DAIRY“. www.merriam-webster.com. Архивирано од изворникот на 30. 10. 2016. Посетено на 29. 10. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врски

уреди