Милан Родиќ (2 април 1991) е српски професионален фудбалер кој игра како лев бек за Црвена Звезда и за фудбалската репрезентација на Србија.

Клупска кариераУреди

ОФК БелградУреди

Родиќ го одиграл својот прв професионален натпревар за ОФК Београд на 26 април 2009 година, против Партизан на 18-годишна возраст. Речиси две години подоцна, на 25 април 2012 година, тој бил именуван во идеалниот тим на Спортал од 26. коло во српската Суперлига 2011–12 .[1]

Зенит Санкт ПетербургУреди

На 31 јануари 2013 година, Родиќ потпишал договор со Зенит Санкт Петербург. На 21 февруари 2013 година, тренерот Лучано Спалети го распореди Родиќ во 85. минута како замена за Сергеј Семак против Ливерпул во Лигата на Европа 2012-13 на УЕФА .[2] Сепак, Родиќ на крајот одиграл само пет натпревари за Зенит пред да биде позајмен на ФК Волга Нижни Новгород и резервниот тим на Зенит, по што преминал во Крилија Советов.[3]

Крилија СоветовУреди

Во август 2015 година, Родиќ потпишал со Крилија Советов. Во текот на две сезони, Родиќ се вратил во натпреварувачка форма.[3] По две години поминати во Крилија Советов, Родиќ им се заблагодарил на фановите и прокоментирал дека е среќен што игра за Крилија, но дека му недостасува семејството во Србија.[3]

Црвена ЗвездаУреди

На 21 јули 2017 година, Родиќ потпишал тригодишен договор со српската Црвена Звезда од Белград .[4] Црвена Ѕвезда платила околу 250.000 евра на Крилија Советов за трансферот на Родиќ.[3] Тој играл во сезоната на Црвена ѕвезда 2017-18 во УЕФА Лига Европа под тренерот Владан Милојевиќ . На 19 октомври 2017 година, Родиќ добил црвен картон на домашен натпревар од групата Х против Арсенал, кој Црвена ѕвезда го загубила со 0–1.[5] На 12 март 2019 година, тој го продолжил договорот со Црвена ѕвезда до летото 2022 година [6]

Репрезентативна кариераУреди

На 6 јуни 2011 година, Родиќ го направил своето деби со репрезентацијата на Србија до 21 година против репрезентацијата на Шведска до 21 година. Пет години подоцна, Родиќ го добил својот прв повик во сениорскиот тим на Србија за пријателски натпревар против Русија на 5 јуни 2016 година.[7]

Во мај 2018 година тој бил именуван во прелиминарниот тим на Србија за Светското првенство во фудбал во Русија 2018 година.[8] На 4 јуни, тој го направил своето репрезентативно деби на пријателски натпревар против Чиле, влегувајќи како замена за Александар Коларов во 80. минута.[9] Тој исто така бил избран во тимот на Србија за Светското првенство 2018,[10] но не успеал да се појави таму.

ТрофеиУреди

Зенит Санкт Петербург
Црвена Звезда

НаводиУреди

  1. „Tim 26. kolo JSL“. 26 April 2012. Архивирано од изворникот (via Wayback Machine) на 5 May 2012.
  2. [1] Team Lineups: Liverpool 3-1 Zenit St Petersburg (agg 3-3). 21 February 2013.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Arena Sport: Milan Rodić: Evo zašto sam izabrao Crvenu zvezdu (Serbian). 21 July 2017. Архивирано од изворникот на 12 June 2018. Посетено на 30 July 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. [2] Mihajlo Vidojević.
  5. Richard Martin (19 October 2017). Everton lose to Lyon, Giroud lifts Arsenal. Reuters. Посетено на 4 October 2019.
  6. Nemanja Lazić (12 March 2019). I ZVANIČNO: Milan Rodić do 2022. godine. HotSport.rs (Serbian). Посетено на 4 October 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. MUSLINOVI "ORLOVI" Ovo je spisak nove reprezentacije Srbije u fudbalu (на српски) 10 May 2016
  8. Један тим, срцем свим – Младен Крстајић одабрао [One team, with all their hearts – Mladen Krstajić selects]. FSS.rs (Serbian). Football Association of Serbia. 24 May 2018. Посетено на 24 May 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  9. „Serbia VS Chile 4 June 2018“.
  10. „World Cup 2018: All the confirmed squads for this summer's finals in Russia“. BBC Sport. 4 June 2018. Посетено на 25 June 2018.

Надворешни извориУреди