NGC 1982оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Месје 43

Инфрацрвен приказ на (дел од) маглината M43 направен со телескопот Хабл
Инфрацрвен приказ на (дел од) маглината M43 направен со телескопот Хабл

Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 35 м 31,3 с
Деклинација - 5° 16' 3"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
6,8
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 15'
Историја
Откривач Жан Жак де Меран
Откриена 1731
Други ознаки M 43, CED 55G, Pos of CS

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1982 се споменува и како M 43, CED 55G, Pos of CS.

ОткривањеУреди

Телото е откриено во 1731 година од страна на Жан Жак де Меран, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - см.

 
Местоположба на М 43 во соѕвездието Орион

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1982 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 6,8 m.[2] NGC 1982 има привидни димензии од 20' х 15'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 35 м 31,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 5° 16' 3".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1982 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 225; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4774. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1477.

ПоврзаноУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди