NGC 221 е елиптична галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 32


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 42 m 41,8 s
Деклинација + 40° 51' 57"
Положбен агол 179°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,5' х 6,5'
Историја
Откривач Гијом Лежентил
Откриена 29 октомври 1749
Други ознаки M 32, UGC 452, MCG 7-2-15, IRAS 00399+4035, ARAK 12, Arp 168, CGCG 535-16

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 221 се споменува и како M 32, UGC 452, MCG 7-2-15, IRAS 00399+4035, ARAK 12, Arp 168, CGCG 535-16 .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 29 октомври 1749 година од страна на Гијом Лежентил, со помош на рефрактор.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 221 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] NGC 221 има привидни димензии од 8,5' х 6,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 42 m 41,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 40° 51' 57".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 179°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 221 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2555. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 60; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2801. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 851.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди