Менцендорф (германски: Menzendorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Менцендорф
Менцендорф is located in Германија
Менцендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Анке Герке
Основни податоци
Површина 9,79 км2
Надм. височина 38 м
Население 246 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Менцендорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°51′N 11°01′E / 53.850° N; 11.017° E / 53.850; 11.017Координати: 53°51′N 11°01′E / 53.850° N; 11.017° E / 53.850; 11.017

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)