Мегара (грчки: Μέγαρα) - град и општина во Грција.

Мегара
Μέγαρα
Панорама на градот
Панорама на градот
Мегара is located in Грција
Мегара
Мегара
Координати: 37°59′N 23°20′E / 37.983° СГШ; 23.333° ИГД / 37.983; 23.333
ЗемјаГрција
ОбластАтика
ОкругЗападна Атика
Површина
 • Општина330,1 км2 (127,5 ми2)
 • Општ. един.322,2 км2 (124,4 ми2)
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Население (2011)[1]
 • Општ.36,924
 • Општ. густина110/км2 (290/ми2)
 • Општ. един.28,591
 • Општ. един. густина89/км2 (230/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.191 00
Повик. бр.22960

Географија уреди

Историја уреди

 
Археолошко наоѓалиште во Мегара

Мегара е град со долга историја, познат по спортските натрпевари со жителите на Атина и на Коринт, како и по школата на философите-дијалектичари. Според преданието, кога жителите на Мегара побарале од пророштвото во Делфи да им се одреди местото меѓу народите, им било одговорено дека не се ни трети ни четврти по ред, што значело дека тие немаат голема важност.[2]

Администрација уреди

Култура уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 117.