Махачкала

град во Русија

Махачкала (руски: Махачкала́, аварски: МахIачхъала, кумички: Магьачкъала, Mağaçqala) — град во Русија, престолнина на Република Дагестан. Се наоѓа на западниот брег на Каспиското Море. Има население од 462.412 жители (2002).

Махачкала
-  Населено место  -
Montage-of-Makhachkala-(2016).png
Разни знаменитости на Махачкала
Missing map.svg
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЗадолжителен параметар. Не може да стои празен.
Статистики

Грдаски реониУреди

Административно, градот е поделен на 3 реони: Ленински, Советски, и Кировски.

ДемографијаУреди

Во 1994,населението на градот вклучувало: [1] Архивирано на 12 мај 2008 г.

Според други извори етничката состојба на градот е следнава: [2] Архивирано на 30 јануари 2008 г.

Збратимени градовиУреди

Махачкала е збратимен со:

Надворешни врскиУреди