Марцано Апио

Марцано Апиоопштина во покраината Казерта од регионот Кампанија, Италија.

Марцано Апио
општина
Marzano Appio
Поглед кон Марцано Апио
Поглед кон Марцано Апио
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаКазерта
Површина
 • Вкупна28,2 км2 (109 ми2)
Население (декември 2004)
 • Вкупно3.013
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.81048
Повик. бр.0823

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија