Мартинрода (Вартбург)

општина во Германија

Мартинрода (германски: Martinroda) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Фаха.

Мартинрода
Место во Фаха
Мартинрода (Вартбург) is located in Германија
Мартинрода (Вартбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Град Фаха
Основни податоци
Површина 6,30 км2
Надм. височина 380 м
Население 273  (31 декември 2012)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 36404
Повик. бр. 036963
Координати 50°47′59″N 10°04′0″E / 50.79972° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.79972; 10.06667Координати: 50°47′59″N 10°04′0″E / 50.79972° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.79972; 10.06667