Марија Јаневска

Марија Јаневска (Скопје, 29 август 1992)[1]македонска писателка, блогерка, колумнистка и магистер по фармација.[2]

Марија Јаневска
Родена 29 август 1992
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање писателка, фармацевтка

ЖивотописУреди

Нејзиното основно образование го завршила во ОУ „11 Октомври“, како и во ОУ „Димитар Македонски“. Нејзиното средно образование во 2007 година го продолжила во скопската гимназија СУГС „Јосип Броз–Тито“, а по навршувањето во 2011 година, таа се запишала на Фармацевтскиот факултет во Скопје.

Јаневска во 2012 отворила анонимен блог под псевдонимот Лајла Грејс каде почнала да објавува љубовни приказни и цитати, што потоа прераснало во издавање на нејзината прва книга во 2013 година.[3]

Нејзината мала кариера како писател се должи на кратки инспиративни автобиографски текстови (проза и поезија) како и колумни на неколку македонски мрежни места.

ТворештвоУреди

  • Белешките на Лајла Грејс (2013)[4]
  • Карма (2014)
  • Асистола (2020)

НаводиУреди

  1. „М-р. фарм. Марија Јаневска“. Национален фармакоинформативен центар (англиски). Посетено на 2020-10-04.
  2. „Белешките на Лајла Грејс“. Белешките на Лајла Грејс. Посетено на 2020-10-04.
  3. МЕДИУМ. „Марија Јаневска, писателка: Не размислувајте многу, туку работете со љубов“. medium.edu.mk. Посетено на 2020-10-04.[мртва врска]
  4. „Автор“. www.kniga.mk. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 2020-10-04.