Мапу Јанга-Мбива

Мапу Јанга-Мбива (роден на 15 мај, 1989 во Банги) — француски фудбалер со потекло од Централноафриканската Република, дефанзивец на Олимпик Лион.

Франција Мапу Јанга-Мбива
Mapou Yanga-Mbiwa en Ligue des Champions crop.jpg
Лични податоци
Роден на 15 мај 1989 (1989-05-15) (32 г.)
Роден во Банги, Централноафриканска Република
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Олимпик Лион Олимпик Лион
Број 2
Младинска кариера
2005-2007 Монпелје Монпелје
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2013 Монпелје Монпелје 186 (4)
2013-2014 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 37 (0)
2014-2015 Рома Рома 28 (1)
2015- Олимпик Лион Олимпик Лион 2 (0)
Репрезентација
2009-2010 Франција Франција до 21 г. 8 (1)
2012-  Франција 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 29 август 2015.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 11 септември 2012

Тој најчесто игра како централен дефанзивец, иако може да игра по целата бековската линија.

ТитулиУреди

  МонпелјеУреди

Надворешни врскиУреди