Манучар Маркоишвили

Поранешен грузиски професионален кошаркар

Манучар Маркошвили (грузиски: მანუჩარ მარკოიშვილი, 17 ноември 1986 во Тбилиси, Грузија) — грузиски професионален кошаркар кој игра за националниот грузиски состав и за италијанскиот прволигаш Паласенестро Канту.

Манучар Маркоишвили
Позицијакрилен бек
Висина197 м
Тежина95 кг
КлубПаласенестро Канту
Број27
Роден17 ноември 1986
Тбилиси, Грузиска ССР, СССР
НационалностГрузиец
Репрезентација

Клубови

уреди
 
Манучар Маркоишвили

Надворешни врски

уреди