Мал Магеланов Облак

Мал Магеланов Облак (ММО, SMC) или NGC 292спирална галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Мал Магеланов Облак
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеТукан
Ректасцензија00ч 52м &1000000000000044800000044,8с[1]
Деклинација−72° 49′ &1000000000000004300000043″[1]
Црв. помест.158 ± 4 км/с[1]
Оддалеченост197 ± 9 исг (61 ± 3 кпс)[2]
ВидSB(s)m pec[1]
Прив. димензии (V)5° 20′ × 3° 5′[1]
Прив. величина (V)2,7[1]
Забележителностиџуџе-придружник на
Млечниот Пат
Други ознаки
SMC,[1] NGC 292,[1] PGC 3085,[1] Nubecula Minor[1]
Поврзано: Галаксија, Список на галаксии

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Мал Магеланв Облак и NGC 292 се споменува и како Small mellanic Cloud (SMC), ESO 29-21, A 0051-73, IRAS 00510-7306, Nubecula Minor .

Откривање уреди

Објектот е откриен во 1521 година од страна на Фернандо Магелан, со помош на голо око, чијашто леќа имала пречник од 0,27 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Малиот Магеланов Облак е од видот SBm.[3] Видливиот сјај со голо око изнесува 2,3 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 2,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[4] Малиот Магеланов Облак има привидни димензии од 319,1' х 205,1'.[4]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 52 м 38 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 48' 0".[5] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[4]

Други поделби уреди

Проучување на Малиот Магеланов Облак е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3085. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 460; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9141.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 mellanic+Cloud&extend=no&hconst=73&omegam=0.27&omegav=0.73&corr_z=1&out_csys=Equatorial&out_equinox=J2000,0&obj_sort=RA+or+Longitude&of=pre_text&zv_breaker=30000.0&list_limit=5&img_stamp=YES „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for Small mellanic Cloud. Посетено на 2006-12-01. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
  2. Hilditch, R. W.; Howarth, I. D.; Harries, T. J. (2005). „Forty eclipsing binaries in the Small mellanic Cloud: fundamental parameters and Cloud distance“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 357 (1): 304–324. arXiv:astro-ph/0411672. Bibcode:2005MNRAS.357..304H. doi:10.1111/j.1365-2966.2005.08653.x.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. Запис за Мал Магеланов Облак на НАСА (англиски)
  4. 4,0 4,1 4,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  5. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски уреди