Мала Корија (Горно Коњаре)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Мала Корија или Копитњакархеолошко наоѓалиште во кумановското село Горно Коњаре. Наоѓалиштето претставува населба од хеленистичкото и римското време. Во близината на патот за Куманово и северно од патот за селото Четирце има поголем комплекс на кој се гледаат градежен материјал и многубројни делови од керамички садови со различна временска и културна припадност.[1]

Мала Корија is located in Македонија
Мала Корија
Местоположба на Мала Корија во Македонија
Местоположба 42°11′22″N 21°44′19″E / 42.18944° СГШ; 21.73861° ИГД / 42.18944; 21.73861Координати: 42°11′22″N 21°44′19″E / 42.18944° СГШ; 21.73861° ИГД / 42.18944; 21.73861
Основни податоци
Место Горно Коњаре
Општина Куманово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.