Укајали (Ucayali) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во Амазонските прашуми и името на регионот потекнува од реката Укајали. Главен град на регионот е Пукалпа.

Укајали
Ucayali
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба4 покраини и 14 окрузи
Најголем градПукалпа
Главен градПукалпа
Управа
 • ПретседателЕдвин Васкес Лопес
Површина
 • Вкупна101.830,64 км2 (3,931,703 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&10000000000000120000000120 м
Најг. вис.&10000000000000350000000350 м
Најм. вис.&10000000000000135000000135 м
Население (попис од)
 • Вкупно402.445
 • Густина0,040/км2 (0,10/ми2)
UBIGEO25
Повикувачки број061
ISO 3166PE-UCA
Главни ресурсидрво и овошје
Индекс на сиромаштија70.5%
Процент од БНП на Перу0.85%
Мреж. местоwww.regionucayali.gob.pe

Административна поделба

уреди

Регионот е составен од четири покраини и четиринаесет окрузи. Во прилог следат покраините со главните градови:

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди