Мавровица (река)

река во Македонија

Мавровица (нарекувана и Орелска Река) — река во источниот дел на Македонија, лева притока на Светиниколска Река во Овче Поле.

Мавровица
Орелска Река
Реката низ селото Орел
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Свети Николе
СелаОрел
Физички особености
Извор 
 • местосо спој на повеќе непостојани водотеци
Устие 
 • место
Светиниколска Река кај Свети Николе
 • координати
41°52′12″N 21°56′37″E / 41.87000° СГШ; 21.94361° ИГД / 41.87000; 21.94361
Големина на сливот64,45 км2
Особености на сливот
ТечениеСветиниколска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

Течение

уреди

Реката извира во ридестиот предел Манговица, североисточно од градот Свети Николе. Нејзиното течение продолжува низ Овче Поле и се влева во Светиниколска Река на источната граница од градот.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 45. ISBN 978-9989-2117-6-8.