Мавер (Паралово)

Мавер
археолошко наоѓалиште
Мавер is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мавер
Мавер
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′30″N 21°33′10″E / 41.04167° СГШ; 21.55278° ИГД / 41.04167; 21.55278Координати: 41°2′30″N 21°33′10″E / 41.04167° СГШ; 21.55278° ИГД / 41.04167; 21.55278
Основни податоци
Име Мавер
Место Паралово
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мавер е археолошки локалитет во битолското село Паралово. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Откриен е случајно во времето на изградбата на новиот пат, на 1,2 km западно од селото, каде била откриена и делумно оштетена некропола. Во 1986 и 1988 година биле извршени заштитни ископувања со кои се откриени 62 гроба градени од големи камени плочи. Погребувањето е скелетно, а од гробните прилози најмногубројни се керамичките садови, прстените и монетите. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069