Л’ки (бугарски: Лъки) — гратче во Јужна Бугарија, административен центар на општината Л’ки во Пловдивската Област. Има население од околу 1.842 жители (2022).[1]

Л’ки
Лъки
град
Панорамски поглед на Л’ки
Панорамски поглед на Л’ки
Л’ки is located in Бугарија
Л’ки
Л’ки
Местоположба на Л’ки во Бугарија
Координати: 41°49′57″N 24°49′53″E / 41.832638° СГШ; 24.831494° ИГД / 41.832638; 24.831494
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаЛ’ки
Управа
 • ГрадоначалникВалентин Симеонов (ДПС)
Површина
 • Вкупна9,779 км2 (3,776 ми2)
Надм. вис.&10000000000000654000000654 м
Население (2022)
 • Вкупно1,842
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4241
Повик. бр.+359 03052
Мреж. местоoblaki.com

Географија и местоположба

уреди

Гратчето е сместено во мала рамна област на сливот на Џурковската Река во Манастирска Река, во Преспанскиот дел на Родопите. Л’ки се наоѓа на 56 километри јужно од регионалниот центар Пловдив и на 211 километри од главниот град Софија.

Историја

уреди

До 1910 година, Л’ки бил мала област покриена со ливади. Кога во 1955 година започнала интензивната експлоатација на рудниците за оловно-цинкова руда, населбата брзо се развила и за само десет години неговите жители достигнале 7.000.[2] Од 1959 година е независна административна единица, a од 1969 година добилa статус на град.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди