Лом (бугарски: Лом) е град во северозападниот дел на Бугарија и е административен центар на општината Лом. Се наоѓа во Монтанската област и е втор наjголем во областа. Сместен е крај бреговите на реката Дунав и реката Лом. На 162 km на југ од градот се наоѓа Софија, на 56 km северозападно е Видин, а на 49 km јужно е Монтана.

Лом
Лом
град
Поглед на Лом
Грб на Лом
Лом is located in Бугарија
Лом
Лом
Местоположба на Лом во Бугарија
Координати: 43°49′0″N 23°14′0″E / 43.81667° СГШ; 23.23333° ИГД / 43.81667; 23.23333
ЗемјаБугарија
ОбластМонтана
ОпштинаЛом
Управа
 • ГрадоначалникГеорги Георгиев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна52,2 км2 (20,2 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002000000020 м
Население (2022)
 • Вкупно21 922
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+359 0971

Лом е значаен дунавски град-пристаниште. Неговиот развиток како големо речно пристаниште, второ во Бугарија по Русе, е поради близината со главниот град Софија.

Лом е наследник на тракискиот град Артанес. Како дел од римската провинција Горна Мизија од 29 г.п.н.е е наречен Алмус и оттаму потекнува името на денешниот град и река Лом. Со името Лом Паланка се споменува во 1704 г. Со појавувањето на бродовите по Дунав од 1830 г. се зголемува и значењето на градот. Развиени се и транспортните врски кон Виена, Австрија. Тоа има и големо влијание над градската архитектура.

Мегу културните и природни знаменитости на Лом се историскиот музеj, античката тврдина Алмус, останките од Аспаруховиот ров, Борунската црква, споменикот на Цеко Воjвода и други.