Ловчево

поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија

Ловчево (со турски облик Ловџик) — поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Меглен на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Ловчево
Ловчево is located in Грција
Ловчево
Ловчево
Местоположба во областа
Ловчево во рамките на Меглен
Ловчево
Местоположба на Ловчево во општината Меглен и областа Централна Македонија
Координати: 41°9′N 22°17′E / 41.150° СГШ; 22.283° ИГД / 41.150; 22.283
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓало северозападно од Лугунци и североисточно од Ноти. Местото лежи крај самата граница со денешна Р Македонија,[1] преку која е источниот дел од атарот на гевгелиското село Ума

Историја

уреди

Селото се споменува во турските турски дефтери од XIV и XV век во состав на Оливеровата нахија, подоцна Фуштанска каза. Се распаднало во немирните времиња од втората половина на XVIII век поради разбојници.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 92. ISBN 9989-9819-5-7.