Линте (германски: Linthe) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Линте
Селската црква во Линте
Селската црква во Линте
Селската црква во Линте
Линте во рамките на Германија
Линте
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Месни единици 3
Градоначалник Улрике Шибел (FW Линте)
Основни податоци
Површина 29,55 км2
Надм. височина 55 м
Население 908 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033844
Местоположба на Линте во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°08′59″N 12°46′59″E / 52.14972° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.14972; 12.78306

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)