Либохово (Населичко)

село во Населичко, Егејска Македонија

Либохово (грчки: Δίλοφο, Дилофо; до 1929 г. Βραχοπλαγιά, Врахоплаѓа[2]; до 1927 г. Λιμπόχοβο, Либохово[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 24 жители (2011).

Либохово
Δίλοφο
Либохово is located in Грција
Либохово
Либохово
Местоположба во областа
Либохово во рамките на Горуша (општина)
Либохово
Местоположба на Либохово во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°10′N 21°10′E / 40.167° СГШ; 21.167° ИГД / 40.167; 21.167
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЖупан
Надм. вис.&10000000000000980000000980 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно24
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Vrachoplagia -- Dilofon“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.
  3. „Πανδέκτης: Limpochovo -- Vrachoplagia“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.

Надворешни врски уреди