Летница (бугарски: Летница) — град во северна Бугарија, административен центар на општината Летница во Ловечката Oбласт. Има население од околу 3.409 жители (2022).[1]

Летница
Летница
град
Поглед на плоштадот во Летница
Поглед на плоштадот во Летница
Летница is located in Бугарија
Летница
Летница
Местоположба на Летница во Бугарија
Координати: 43°18′32″N 25°03′07″E / 43.308972° СГШ; 25.052075° ИГД / 43.308972; 25.052075
ЗемјаБугарија
ОбластЛовеч
ОпштинаЛетница
Управа
 • ГрадоначалникКрасимир Џонев (независен)
Површина
 • Вкупна68,515 км2 (26,454 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008500000085 м
Население (2022)
 • Вкупно3,409
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5570
Повик. бр.+359 06941
Мреж. местоletnitsa.bg

Географија и местоположба уреди

Градот се наоѓа на 39 км североисточно од регионалниот центар Ловеч и 187 км од главниот град Софија. Сместен е во централниот дел на Дунавската Рамнина.

Историја уреди

Областа на денешниот град Летница била населена уште од Тракијците. Најверојатно од 4 век п.н.е. датира сребреното тракиско богатство откриено таму во 1963 година.

Етимологијата на името на градот Летница потекнува од името „летница“ на еден вид пченица.[2] Според османлиските регистри од 15 век и неговото зачувано бугарско име, научниците веруваат дека населбата била основана за време на среднобугарскиот период.[3].

Во 1970 година Летница добила статуст на град.

Наводи уреди

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Стефанов, П. йером. За произхода и същността на топонима Летница. – Осъм, № 7, 11 април 1979
  3. Турски извори за българската история. Серия XV-XVI в. Т. I. C., 1964, 59-60

Надворешни врски уреди