Летна универзијада - 1967

V Летна универзијада
Град домаќин Токио, Јапонија
Број на држави 34
Број на спортисти 938
Број на спортови 10
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 4 септември
Стадион Олимписки стадион

V Летна универзијадауниверзијада одржана од 26 август до 4 септември 1967 во Токио, Јапонија.[1]

Спортови

уреди

Освојувачи на медали

уреди
 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 31 21 6 58
2   Јапонија 19 18 24 61
3   Западна Германија 8 9 5 22
4   Обединето Кралство 4 11 9 24
5   Франција 4 5 14 23
6   Италија 4 5 8 17
7   Шведска 2 1 2 5
8   Австралија 2 0 4 6
9   Швајцарија 2 0 0 2
10   Јужна Кореја 1 9 1 11
11   Австрија 1 1 3 5
11   Финска 1 1 3 5
13   Холандија 1 1 1 3
14   БСК 1 0 0 1
14   Шпанија 1 0 0 1
14   Југославија 1 0 0 1
17   Канада 0 2 0 2
18   Мексико 0 1 0 1
19   Бразил 0 0 4 4
20   Белгија 0 0 1 1
20   Индонезија 0 0 1 1
20   Португалија 0 0 1 1

Наводи

уреди
  1. FISU History, Архивирано од изворникот на 2007-02-05, Посетено на 2007-08-15

  Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.